Getir’in Almanya’dan çekilmesi önerildi

Getir, 2022’nin sonunda da Berlin’de aktif olarak faaliyet gösterdi.

İddialara göre Getir, daha fazla zorlukla karşı karşıya kalınca radikal değişiklikler yapmak zorunda kaldı.

İSTANBUL’DA KRİZ TOPLANTISI

Getir’in yönetim kurulu üyeleri, nisan ayı başında İstanbul’daki genel merkezde bir toplantı gerçekleştirdi.

Bunların arasında Abu Dabi’nin egemen varlık fonu ve Getir’in en büyük hissedarlarından biri olan Mubadala Capital de bulunuyor. Getir’in kurucuları Nazım Salur, Tuncay Tutek ve Serkan Borancılı’nın bu toplantıda Mubadala temsilcileriyle görüştüğünü bildirildi.

Yıllar geçtikçe Mubadala, kurulum için yaklaşık 800 milyon dolar aktardı ve bu da yaklaşık 12 milyar dolarlık bir yatırım meydana geldi.

İstanbul’daki toplantıda Berlin’deki rakibi Flink’i almasıda görüşüldü.

Sadece birkaç hafta önce Getir ve rakibi Flink’in yönetimi anlaşma için bir araya geldi. Ortak yatırımcıları Mubadala Capital’in birleşmeyi mantıklı bulduğu ancak Flink’teki küçük hissesi nedeniyle çok az söz sahibi olduğu iddia edildi. Yine iddialara göre anlaşma masadan kalktı.

TÜRKİYE DIŞINDA SATIŞLARDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

Toplantıda Mubadala’nın Getir üreticilerinin Mayıs 2024 sonuna kadar Türkiye dışındaki tüm pazarlardan çekilmelerini önerdiği söyleniyor.

Getir; Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerden çekildi.

Getir hali hazırda Türkiye, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD olmak üzere beş ülkede faaliyetini sürdürüyor. Açıklamaya göre Getir yakın zamanda küresel satışlarının yüzde 96’sını Türkiye’de gerçekleştirdi. Getir, 2015’ten beri siparişleri burada teslim ediyor; teslimat hizmeti ancak 2021’de diğer ülkelere yayılmaya başladı.Fakat faaliyet gösterdiği diğer ülkelerdeki pazar payının düştüğü belirtiliyor.

İsminin gizli kalmasını isteyen eski bir çalışan, haklı nedenle işine son verildikten sonra şirkete dava açtı. Teslimat hizmetinin hukuk ekibinin Getir’in Almanya’dan çekilmeyi düşündüğünü ve bu nedenle davanın çözülebileceğini ileri sürdüğü söyleniyor. İlgili avukat sorulduğunda konu hakkında daha fazla yorum yapmak istemedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x